Tarptautinę muziejų dieną minėjome kitaip

2020-05-29

  

Gegužės 18-ąją muziejininkų bendruomenė Tarptautinę muziejų dieną minėjo kitaip nei buvo įpratę. Visame pasaulyje siaučiantis koronavirusas diktavo taisykles – teko atšaukti tradicija tapusius Europos muziejų nakties ir nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginius. Nepaisant šių aplinkybių, susiklosčiusi situacija paskatino ieškoti naujų sprendimų.

 

Šie metai Panevėžio kraštotyros muziejui ypatingi – muziejus mini 95-uosius veiklos metus. Tarptautinės muziejų dienos proga Istorijos skyriaus vedėja dr. Zita Pikelytė parengė virtualią parodą „Kasdien pildoma istorija“. Kaip teigia parodos autorė, muziejaus istorijos amplitudė plati, aprėpianti įvairiausius įvykius nuo džiaugsmingų atradimų ir sėkmės iki netikėtų netekčių ir praradimų. Kaip bebūtų, muziejininkų darbas yra kantrus, kruopštus ir kūrybiškas, tačiau dažnai nematomas ar sunkiai pamatuojamas. Ši virtuali paroda kviečia susipažinti su per muziejaus gyvavimo laikotarpį įveiktais iššūkiais bei pasiekimais.

 

Parodos turinys išskirtas į 5 dalis (laikotarpius): „Lietuvos Respublikos metais“ (1925–1940), „Antrojo pasaulinio karo audrose. Didieji praradimai“ (1942–1945), „Sovietų ideologijos įtakoje“ (1945–1989), „Atkūrus nepriklausomybę“ (1989–2020), „Tiriamieji darbai, jų sklaida, pasiekimai“. Simboliškai šiai virtualiai parodai iš muziejaus fondų kruopščiai atrinktos ir aprašytos 95 fotografijos, atspindinčios įvairiapusę 95-erių metų Panevėžio kraštotyros muziejaus veiklą.

 

Apsilankę naujoje virtualioje parodoje „Kasdien pildoma istorija“ susipažinsite su nuoseklia muziejaus raida ir svarbiausiais faktais bei įvykiais nuo pat muziejaus įkūrimo iki šių dienų. Šią ir kitas muziejininkų parengtas virtualias parodas rasite muziejaus puslapyje www.paneveziomuziejus.lt, skiltyje PARODOS – VIRTUALIOS.

 

Minint Tarptautinę muziejų dieną, Lietuvos muziejų asociacija kartu su Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriumi kvietė visus šalies muziejus drauge kurti ir gegužės 18-ąją nuotoliniu būdu įgyvendinti bendrą nacionalinį projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“. Tai trumpi vaizdo siužetai, visuomenei pristatantys muziejuose saugomus išskirtinę vertę turinčius eksponatus – fenomenus. Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus vyresnioji muziejininkė Vitalija Vasiliauskaitė vaizdo siužete pristatė ypatingą eksponatą – kultūros ir visuomenės veikėjos, Panevėžio krašto rašytojos, dramaturgės, publicistės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės buities užrašus. Šis eksponatas buvo pasirinktas ne atsitiktinai – 2020-aisiais minime Steigiamojo Seimo susirinkimo 100-metį.

 

G. Petkevičaitė-Bitė – fenomenali ir kontrastinga asmenybė, pasiekusi aukštą statusą visuomenėje, kandidatavusi į Steigiamąjį Seimą, pirmininkavo atidarant pirmąjį Steigiamojo Seimo posėdį, balotiravosi į Lietuvos prezidento postą. Tačiau senatvėje ji gyveno labai kukliai. Vaizdo siužete pristatytoje pajamų ir išlaidų knygelėje G. Petkevičaitė-Bitė labai smulkiai surašiusi, kam išleido savo pinigus – ne tik duonai, mėsai, kiaušiniams ir kitiems maisto produktams. Dalį savo pinigų ji skirdavo labdarai: tuberkuliozės draugijoms, Vincento Pauliečio draugijai, loterijoms, šelpė nepasiturinčius žmones, kurie ateidavo prašyti paramos. Savo darbais G. Petkevičaitė-Bitė primena, kad svarbiausia yra padėti žmonėms, tarnauti savo artimui ir valstybei.

 

Pagerbdamas iškilią Gabrielės Petkevičaitės-Bitės asmenybę, 2011 m. Lietuvos Respublikos Seimas įsteigė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalį „Tarnaukite Lietuvai“, kuriuo siekiama skatinti Lietuvos visuomenę dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, brandinančias visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą. Nuo 2014 m. kasmet kovo 30 d., šios didžios moters gimimo dieną, muziejus organizuoja iškilmingą apdovanojimo medaliais ceremoniją, tačiau šiais metais dėl įvesto karantino renginys atidėtas.

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus vaizdo siužetą apie G. Petkevičaitės-Bitės buities užrašus galite peržiūrėti čia: www.youtube.com/watch?v=qOc6dHK9JzM. Bendrą Lietuvos muziejų projekto „Lietuvos muziejų fenomenai“ grojaraštį rasite čia: www.youtube.com/channel/UCcGg8-W985lWM3TF2wX6TWA/playlists.

 

Nors technologijos leidžia muziejų pristatyti kitais būdais, tikimės, kad kitąmet Europos muziejų naktį pakviesime Jus į po restauracijos atgimusį muziejų susipažinti su atsinaujinusiomis erdvėmis, naujai įrengtomis ekspozicijomis ir veikiančiomis parodomis.

  

G. Kartano nuotrauka

  

Vyresnioji muziejininkė-atstovė informacijai Ieva Šimoliūnaitė

Atgal