2024-01-17
1925 m. sausio 18 d. muziejus iškilmingai atidarytas seniausiame miesto pastate Kranto gatvėje.
Tai vienas seniausių ir pagal eksponatų skaičių turtingiausių (jų skaičiuojama per 120 tūkst.) Lietuvos regioninių muziejų, taip pat viena seniausių miesto kultūros įstaigų.
Muziejus naujose patalpose kūrėsi ne kartą: XX a. 4 dešimtmetyje dėl drėgmės bei vietos stokos jis buvo perkeltas į išnuomotas patalpas P. Puzino gatvėje, vėliau kraustėsi į namą Respublikos g. 13. Įgyvendinti miesto inteligentų sumanymą – pastatyti specialų pastatą muziejui – sukliudė okupacijos ir karas. 1941 m. muziejaus rinkiniai perkraustyti į patalpas Respublikos g. 14. Praėjus keleriems metams, 1945-aisiais, – jie perkelti į raudono mūro pastatą Respublikos g. 3. Čia Kraštotyros muziejus veikė iki 1985 m., kol buvo įkurdintas dabartinėse patalpose – buvusiuose Moigių šeimos namuose Vasario 16-osios g. 23. Modernizavus Moigių pastatų komplekso I ir III pastatus, 2020 m. įrengti Edukacijos ir Restauravimo bei konservavimo centrai, atnaujintos bei sušiuolaikintos muziejaus ekspozicijos lankytojų laukia pagrindiniame pastate bei trijuose padaliniuose.
2023 m. Lietuvos muziejų asociacija naują Panevėžio kraštotyros muziejaus ekspoziciją „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“ įvertino geriausios metų ekspozicijos nominacija.
Panevėžio kraštotyros muziejus pasirengęs suteikti galimybę įdomiai ir turiningai praleisti laiką tiek jauniesiems smalsuoliams, tiek ir vyresniems lankytojams. Nes kas būtume be jūsų, mieli muziejaus bičiuliai, lankytojai. Dėkojame jums ir džiaugiamės, kad stebite bei dalyvaujate Kraštotyros muziejaus veikloje bei domitės Panevėžio krašto istorija.
Žvelgdami į senuose muziejaus rinkiniuose užfiksuotus skaičius, liudijančius, kad pirmaisiais veiklos metais muziejų apžiūrėjo 7366 lankytojai, 2023-iaisiais džiaugėmės rekordiniu 31667 lankytojų skaičiumi. Tai suteikia prasmės mūsų darbui bei skatina išlikti įdomiems, kūrybingiems ir aktualiems.
Informaciją parengė fondų saugotoja Rasa Stružienė
Keletas eksponatų iš pirmųjų Panevėžio muziejaus veiklos dešimtmečių:
1. Panevėžio muziejaus statutas, 1936 m.
2. Panevėžio muziejaus nemokamo lankymo bilietas, XX a. 3 deš.
3. Panevėžio gimtajam kraštui tirti draugijos parengtas atsišaukimas į muziejaus bičiulius, apie 1935 m.
4. Panevėžio kraštotyros draugijos antspaudo pavyzdys, patvirtintas 1938 m. vasario 9 d.
5. Panevėžio muziejaus lankytojų registracijos knygutė, 1937 m.
6. Panevėžio muziejaus lankytojų registracijos knygutė, 1947 m.
Atgal