2024-01-04
Jau prabėgo daugiau nei ketvirtis amžiaus, kai laisvai skamba tremtinių, partizanų dainos ir eilės, sukurtos partizanų bunkeriuose, lageriuose ir taigos platybėse.
Pirmajame choro LIKIMAI albume-metraštyje parašyta, kad mišrus tremtinių choras susikūrė 1989 metų sausio 6 dieną. Pirmoji repeticija vyko Lietkoopsąjungos salėje. Žmonės rinkosi būriais ir po vieną. Iš viso užsirašė 33 sopranai, 40 altų ir apie 20 vyrų. Vadovauti chorui sutiko Margarita ir Rimantas Vaičekoniai. Nutarta rinktis repetuoti kiekvieną trečiadienį 18 val. Lietkoopsąjungos salėje. Pirmosios choro atliktos dainos buvo „Leiskit į Tėvynę“, „Išeisiu gražią vasarą“ ir kitos.
Nuo 1998 metų birželio chorui vadovavo Giedrė Baltuškienė ir Romualdas Baltuška. Nuo 2008 metų chorui vadovauja Giedrė Baltuškienė.
Sąjūdžio metais choras atliko labai svarbų vaidmenį. Nė vienas šventinis renginys ar minėjimas nepraėjo be jo dainų. Susikūrusio Tremtinių klubo (vėliau pervadintas į Tremtinių sąjungą) aktyvi veikla neatsiejama nuo choro atliekamų dainų ir giesmių. Choras dalyvavo perlaidojant partizanus, organizuojant tremtinių palaikų pervežimą iš įvairių Sibiro vietų, statant paminklus ir kryžius tremtinių žūties, kovų vietose.
Kaip rašė choro metraštininkė Danutė Didžgalvytė:
…gyvenome vienu ryžtu – Nepriklausomybe. Darėme viską, kad tik greičiau ateitų ta diena, tas momentas.
Išeidavo choras į sceną su žvakutėmis. Liepsnelės – tai amžina atmintis tų, kurie negrįžo, kurie liko amžino įšalo žemėje, kurių kaulus išplovė Lena, Jenisiejus...
Skambėdavo „Leiskit į Tėvynę“ ir Vinco Lukšos žodžiai:
Kalė pančius mums iš geležies,
Vijo pančius mums iš lino virvių
Nejučia į grotas dar gręžies
Vieversiui atgimimu suvirvus.
Skaudžiai žeidė lagerių tvora,
Neviltis sunki augino kilpas.
Daug kam meilė tėviškai tyra
Į išdidžią mirtį tesutilpo.
Gyvulių vagonuos užremti
Drožėm kryžių senai Kristaus kančiai.
Nešėmės po dvi, po tris tremtis,
Apsijuosę lino virvės pančiais.
Šaukė Sibiras: Skriaudų gana!
Ir medžius, ir žmones žmonės skynė
Ir spurdėjo lyg viltis daina
Nesušalus „Leiskit į Tėvynę“...
1990 metų kovo 11-ąją visi buvome prie Aukščiausios Tarybos rūmų Vilniuje. Netilpęs širdyse džiaugsmas liejosi mūsų dainomis ir aidėjo nuo Vilniaus kalvelių iki Aukštaitijos, Žemaitijos... ir visos visos Lietuvos...Taip buvo sutikta kovo 11-oji, tiek metų laukta, išsvajota, iškovota per kančias, netektis, išgyvenimus ir skausmą. Gyvenimas įgavo naują prasmę, jautėsi didžiulis pakilimas, neapsakomas noras vėl pakelti galvas ir jaustis oriai, numetus vergo pančius. Dar skambiau aidėjo dainos, liejosi posmai ilgą laiką uždraustų poetų.
Per 35 metus choras atliko apie 800 koncertų. Choro repertuarą sudaro tremties, partizaninės, liaudies dainos, taip pat bažnytinis repertuaras. Choras aktyviai dalyvauja kasmetiniame tremtinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydyje Ariogaloje „Su Lietuva širdyje“. Dainuojame kas antrus metus vykstančioje Lietuvos tremtinių dainų šventėje „Leiskit į Tėvynę“. Prieš porą metų, europarlamentarės Rasos Juknevičienės kvietimu, choras vyko į Briuselį, kur organizuotas Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Koncertavome kartu su Lietuvos mokslų akademijos choru. Choras LIKIMAI koncertuoja Panevėžio miesto šventėse, renginiuose. Kiekvienais metais esame kviečiami į Marijampolę, kur vyksta Juodojo kaspino dienai skirtas renginys, ten koncertuojame kartu su kitais Lietuvos tremtinių chorais. Giedame bažnyčiose, važiuojame į kitus Lietuvos miestus. Kolektyvas mielai dainuoja ir senelių globos namuose.
Jau tapo gražia tradicija spalio mėnesio pabaigoje lankyti, tvarkyti ir uždegti vėlinių žvakutes ant Panevėžio krašto partizanų kapų. Čia taip pat giedame giesmes ir dainuojame partizanų dainas. Šio renginio iniciatorė ir globėja yra europarlamentarė R. Juknevičienė. Akcijoje „Uždek žvakutę Panevėžio krašto partizanams“ dalyvauja ne tik tremtiniai, laisvės kovų dalyviai, bet ir jaunieji šauliai bei Panevėžio krašto skautai ir moksleiviai.
Choro jubiliejaus proga norisi nuoširdžiai padėkoti ilgametėms choristėms: Genei Jakaitienei ir Veronikai Pauliukienei, kurios chore dainuoja jau 35 metus. Taip pat ilgametės dainininkės yra Dalia Marozienė, Ona Pupelienė, Palma Pelaitienė, Zina Gudienė. Apie 26 metus chore dainuoja Regina Rasimavičienė, Elena Zaukevičienė, Arvydas Markevičius, Antanas Šukys, Renė Nečionienė. Ačiū jums. Labai nuoširdžiai dėkoju choro ilgametei seniūnei Vandai Kalvėnienei, kruopščiai ėjusiai savo pareigas beveik 33 metus. Ačiū jai už nuoširdų nepailstamą darbą, meilę kolektyvui ir dainai.
Į kolektyvą įsiliejo daug naujų žmonių, kurie uoliai lanko repeticijas, stengiasi išmokti repertuarą. Tai draugiški ir mieli žmonės, kuriems taip pat nuoširdžiai dėkoju. Turime daug planų ateičiai, dar neišdainuotos visos dainos, dar norime dalyvauti, dainuoti, dalintis širdies šiluma, džiaugsmu, meile dainai ir muzikai. Tremties, partizaninės mūsų dainuojamos dainos kupinos meilės Lietuvai, ilgesio, atsidavimo ir pasiaukojimo tėvynei. Negali jų nedainuoti, praėjęs Sibiro taigas, miškus, lagerio kančias. Tegul jos skamba, kol nurims kentėjusios širdys, kol užsimirš skausmas, kančia ir netektis.
Choro vadovė Giedrė Baltuškienė
2024 m. sausio 6 d. 12 val. Panevėžio bendruomenių rūmuose, renginių (diskotekų) salėje vyks Panevėžio tremtinių sąjungos 35-mečio minėjimas ir tremtinių choro LIKIMAI jubiliejinis koncertas-popietė, švenčiant 35 choro veiklos metus. Maloniai kviečiame visus atvykti su lauknešėliais ir švęsti kartu.
Atgal