Panevėžio kraštotyros muziejuje konservuotas ir restauruotas dievdirbio Vinco Svirskio kryžius

2021-09-28

 

Rugsėjo pradžioje Kėdainių krašto muziejus praturtėjo dar vienu konservuotu ir restauruotu garsiojo dievdirbio Vinco Svirskio darbu – Naujųjų Bakainių kaime stovėjusiu kryžiumi. V. Svirskio kryžių restauravo Panevėžio kraštotyros muziejaus pirmos kategorijos polichromuoto medžio restauratorius Žygimantas Mileris.

 

Dievdirbys šį ąžuolinį kryžių išdrožė 1888 m. Visą laiką jis stovėjo Emilijos Šukytės-Vasiliauskienės sodyboje Naujųjų Bakainių kaime Kėdainių rajone. 2019 m. gruodžio 13 d. kryžius iškeltas iš autentiškos vietos ir atvežtas į Panevėžio muziejų, kur buvo atliekami kryžiaus konservavimo ir restauravimo darbai.

 

Kad būtų galima pradėti konservavimo darbus, kryžių apie metus laiko reikėjo džiovinti. Gavus finansavimą pradėti konservavimo darbai. Pirmiausia visas kryžius detaliai nufotografuotas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre atlikti išsamūs eksponato mikrobiologiniai tyrimai. Kryžius buvo išmontuotas, atliktas dviejų rūšių dezinfekavimas – nuo pelėsių ir grybų bei entomologinių kenkėjų (medžio graužikų). Dezinfekavus išvalytas visas kryžiaus paviršius, pašalinti ankstesni kryžiaus remonto pėdsakai (ištrauktos vinys ir pan.). Sutvirtinus visą kryžiaus medieną toliau sekė kiti konservavimo darbai.

 

Restauratoriaus Ž. Milerio teigimu, kryžius į muziejų pateko labai prastos būklės: visas jo paviršius buvo apaugęs samanomis, grybais, ardančiais medieną, pažeistas kenkėjų, visa mediena patamsėjusi ir labai minkšta, suskeldėjusi ir pan. Horizontali kryžma buvo trūkusi pusiau ir apie pusė jos prarasta. Manoma, kad V. Svirskis pagamino ir nukryžiuotojo skulptūrą, tačiau ji neišliko. Vietoj jos vėliau buvo prikalta metalinė nukryžiuotojo figūrėlė.

 

Dažnai kryžių įkasus į žemę pradėdavo pūti jo apačia ir kryžius nuvirsdavo. Tada, šiek tiek nupjovus požeminę dalį, kryžių vėl įkasdavo į žemę. Tokiu būdu kryžius prarasdavo autentiškas proporcijas. Šis V. Svirskio kryžius niekada nebuvo trumpintas, išsaugotos visos jo proporcijos (420x103 cm.).

 

Vienas didžiausių iššūkių, kurį įvardijo restauratorius Ž. Mileris, – atsakomybė. Tai didelis, senas ir vertingas eksponatas, kurį svarbu išsaugoti ateities kartoms, kad jis džiugintų muziejaus lankytoją dar daug metų.

 

Kryžius konservuotas ir restauruotas vykdant Lietuvos kultūros tarybos programą „Kultūros vertybių restauravimas ir tyrimai“.

 

Baigus visus konservavimo ir restauravimo darbus, kryžius atvežtas į Kėdainių krašto muziejų, kur ir yra eksponuojamas V. Svirskio barokinių koplytstulpių ir kryžių ekspozicijoje šalia kitų jo darbų. Šiame muziejuje dabar saugomas net 21 žymiausias garsaus XIX a. II pusės – XX a. I pusės Aukštaitijos dievdirbio Vinco Svirskio darbas.

 

 

Vyresnioji muziejininkė-atstovė informacijai

Ieva Šimoliūnaitė

 

 

 

1. V. Svirskio kryžiaus fragmentas prieš atliekant konservavimo darbus. G. Kartano nuotr.

 


 

 

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus pirmos kategorijos polichromuoto medžio restauratorius Žygimantas Mileris ir konservuotas bei restauruotas V. Svirskio kryžius. G. Kartano nuotr.

 

 

 

 

Atgal