Nauji eksponatai, menantys aludarystės tradicijas

2018-12-17

Alaus gamyba Aukštaitijoje turi gilias tradicijas. Alaus daryklos XIX a. klestėjo dvaruose, valstiečiai alų virė savo namuose. Baltoji puta „per barzdą varvėjo“ užeigose ir smuklėse, juo vaišinosi per krikštynas, vestuves, laidotuves, darbymečius.

Šias mūsų krašto tradicijas atspindi Panevėžio kraštotyros muziejui neseniai dovanota įspūdinga kolekcija. Joje – panevėžiečio Jono Mikėno (1914–2009) naminio alaus gaminimo reikmenys: vienuolika įvairių formų, talpų bei paskirties medinių kubilų ir statinių. Kubilai suveržti metaliniais kalvio darbo lankais, kai kurie į viršų platėjantys, kiti – siaurėjantys. O vienas jų išsiskiria savo dydžiu, ovalo forma, šonuose pritvirtintomis medinėmis rankenomis. Statinaitės (senesniais laikais dažniausiai vadintos bačkutėmis) su volėmis, kranais, rodos, tiktų ir šiandien pagal paskirtį naudoti.

J. Mikėnas gimė ir keletą dešimtmečių gyveno Storiškių kaime (dab. Pasvalio r.). Kaip ir dauguma to krašto ūkininkų, augino miežius ir mokėjo pasigaminti salyklą. Pasižymėjo kaip puikus aludaris, jo pagamintas alus buvo liaupsinamas žinovų. Pats nepiktnaudžiavo šiuo gėrimu, bet mėgo vaišinti gimines, pažįstamus. Netrukus po karo su šeima persikėlė gyventi į Panevėžį, įsigijęs nuosavą namą Smėlynės gatvėje, čia perkraustė sodyboje paliktus kubilus, statines. Pasak aludario dukters Matildos Mikėnaitės, „tėtis buvo komunikabilus žmogus, už gerą būdą ir išmintį mylimas ir senolių, ir daug jaunesnių giminaičių, bičiulių, kaimynų“.

Prieš 75–80 metų pagamintos alaus gamybos priemonės šiandien – jau muziejiniai eksponatai. Po aludario mirties, apie dešimtmetį šį turtą saugojo Mikėnų šeimos bičiuliai Danutė ir Zenonas Liučvaičiai. Dėkojame Danutei Liučvaitienei už vertingą dovaną Panevėžio kraštotyros muziejui, už jos geranoriškumą.

 

G. Kartano fotografijoje:

J. Mikėno naudoti naminio alaus gamybos reikmenys – kubilai ir statinės. D. Liučvaitienės dovana Panevėžio kraštotyros muziejui. 2018 m. ruduo

 

PKM vyriausioji fondų saugotoja Jūratė Gaidelienė

Atgal