Muziejui dovanotas vargonų meistro M. Masalskio portretas

2024-02-13

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus Meno rinkinį papildė Lietuvoje žymaus vargonų meistro panevėžiečio Martyno Masalskio (1858–1954) portretas, tapytas akvarele XIX a. pab. Autorystė nežinoma, inicialų nėra. Iš portreto į mus žvelgia malonaus veido, apyjaunis, gražiai apsirengęs vyriškis.

 

M. Masalskis garsėjo kaip puikius vargonų meistras – skaičiuojama, kad jis sukūrė apie 50 vargonų įvairioms bažnyčioms. Be to, savo dirbtuvėse K. Donelaičio g. 6 (kur turėjo net 12 pagalbininkų) gamino fisharmonijas mokykloms, privatiems asmenims. Jo darbai buvo įvertinti sidabro medaliu ir daugybe diplomų.

 

M. Masalskio portretą po ilgų derybų muziejui padovanojo meistro anūkė uteniškė Regina Bajarūnaitė-Ulevičienė (gim. 1937 m.). Ji labai brangino, visą gyvenimą saugojo ir sunkiai išsiskyrė su senelio atvaizdu, parsivežtu iš gimtųjų namų Panevėžyje. Už diplomatinius sugebėjimus dėkojame muziejaus rinkinių saugotojai Almai Kriovienei, šią muziejinę vertybę parvežusiai iš Utenos. Apie šį eksponatą muziejaus darbuotojai sužinojo iš Mažeikiuose gyvenančio M. Masalskio anūko istoriko Algimanto Bajarūno, kuris jau ne kartą muziejui perdavė su senelio gyvenimu ir veikla susijusių dokumentų, nuotraukų, o svarbiausia – vargonų meistro žmonos sovietmečiu išslapstytą Lietuvos trispalvę (išsaugota įsiuvus į antklodę).

 

Dėkojame giminaičiams už Panevėžio muziejui perduotas vertybes; o muziejus toliau vykdo savo misiją – skleidžia žinią apie Martyno Masalskio vardą ir jo meistrystę.

 

Nuotraukoje – vargonų meistro Martyno Masalskio (1858–1954) portretas. Akvarelė, popierius. XIX a. pab. G. Kartano nuotrauka

 


Atgal