Muziejininkų viešnagė Lenkijoje, lenkų rašytojo Henryko Senkevičiaus muziejuje

2024-07-03

Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojai birželio  11-13 d. lankėsi Lenkijoje, netoli Kelcų miesto įsikūrusiame lenkų rašytojo Henryko Senkevičiaus muziejuje. Rašytojui priklausiusiame dvarelyje, buvusioje jo vasaros kūrybinėje rezidencijoje 1958 metais įkurtas muziejus yra Nacionalinio Kelcų muziejaus padalinys. Šis muziejus yra Panevėžio kraštotyros muziejaus vykdomo projekto, skirto bajorijos praeičiai, tradicijoms, asmenybėms, partneris.


H. Senkevičiaus muziejuje saugomas unikalus, originalus ir informatyvus eksponatas, susijęs su Panevėžio kraštu, kurį pasirinkome kaip raktą, padėsiantį atskleisti gvildenamą temą. Tai „škatulka“, dėžutė, kurią Liaudos istorinio regiono gyventojai padovanojo rašytojui 1900 metais, minint  jo kūrybinės veiklos 25-metį. Liaudos bajorai taip pagerbė rašytoją, atsidėkodami už „Tvane“, vienoje iš  jo  istorinių romanų trilogijos dalių, aprašytą ir išgarsintą jų kraštą. Romane veiksmas vyksta XVII a., kuomet Abiejų Tautų Respubliką, taigi ir Lietuvą, iš visų pusių tarsi tvanas siaubė karai. Kaip rašoma romane: „...išilgai rytinės sienos įsiplieskęs karas su Rusija, švedai, slenkantys iš vakarų, sukilimai šiaurėje ir pietuose...“ Rašytojas aprašė Liaudos bajorkaimius, vaizdingai pasakodamas apie Vadaktuose, Liubičiuje, Pociūnėliuose, Valmantovičiuose įsikūrusias gimines. Šių kaimų gyventojai yra pagrindiniai romano veikėjai. Istorinė realybė kūrinyje pagražinta legendomis, menine fikcija. Romanas kartu su kitais rašytojo istorine tema parašytais kūriniais pelnė jam tarptautinį skaitytojų pripažinimą, 1905-aisiais – Nobelio literatūros premiją.

Lenkijoje turėjome progą susipažinti su puikiu, moderniu H. Senkevičiaus muziejumi, kurį mums aprodė jo direktorius p. Lukašas Woitčakas, o svarbiausia – iš arti pamatyti  mūsų krašto atstovų rašytojui įteiktą dovaną, susipažinti su jos turiniu, kurį profesionaliai pristatė H. Senkevičiaus pėdsakų Lietuvoje tyrinėtoja, projekto konsultantė, Varšuvos universiteto Baltistikos katedros habil. dr. Inesa Szulska. Prabangi oda dengta dėžutė dekoruota žalvario detalėmis, ant kurių išgraviruotas istorinis LDK herbas Vytis, dedikacija „Tvano“ autoriui bei romane minimų Panevėžio regiono vietovių pavadinimai. Jos viduje – neįkainojama dovana istorijų tyrinėtojams – 30 nuotraukų, kuriose  įamžinti XIX a. pab.  autentiški Liaudos  dvarai, apylinkės – vietovės, minimos „Tvane“. Nuotraukos pažymėtos tų laikų Panevėžio fotografo Mečislavo Pugačevskio antspaudu. Be nuotraukų, yra šeši akvarele iliustruoti lapai su šios dovanos iniciatorių parašais. Prie akvarelių rasti inicialai „R.S.“ nurodo galimą jų autorių – Rodų dvaro palikuonį dailininką Romaną Švoinickį.

Šis eksponatas, leidžiantis pažvelgti į praeitį per istorijos prizmę, – vertingas Panevėžio regiono kultūros istorijos tyrimams. Kitais metais, projektui įsibėgėjus,  planuojame jį pristatyti Panevėžyje.

 

Informaciją parengė  Rasa Stružienė,

rinkinių kuratorė, 2024 m. projekto dalies vadovė.

Atgal