Kultūriniai naktinėjimai sukvietė minias smalsuolių

2023-05-16

 

Šeštadienį per miestą nuvilnijo Muziejų nakties renginių banga į savo verpetą įtraukusi tūkstančius kultūrinių renginių išsiilgusių miesto gyventojų ir svečių. Po pietų prasidėjusios veiklos tęsėsi iki pat vidurnakčio – toks renginys mieste įvyksta vos kartą metuose.

 

Šiųmetė Panevėžio kraštotyros muziejaus organizuota Muziejų naktis išsiskyrė savo spalvingumu, širdžiai mielą veiklą galėjo surasti kiekvienas. Renginio draugai – Panevėžio miesto dailės galerija, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“, Panevėžio lėlių vežimo teatras bei kino centras „Garsas“ – pasiūlė platų pramogų spektrą. Mieste vyko įvairios edukacinės programos vaikams ir suaugusiems bei kūrybinės dirbtuvės, pristatytos net kelios parodos, savo klausytoją rado skirtingų žanrų muzika, susitikimuose su kūrėjais iškeltas ne vienas opus klausimas.

 

Šis renginys buvo skirtas Aukštaitijos metams paminėti, tad jame netrūko aukštaitiškų elementų, pavyzdžiui, vyko ne tik archeologinio ir tautinio kostiumo pristatymas „Aš – aukštaitis“, bet muziejininkai savo aprangą taip pat buvo pasipuošę tautinėmis juostomis, dalis kolegių – pačios apsivilkusios tautinius kostiumus“, – atkreipė dėmesį Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėja Agnė Šablinskienė.

 

Aukštaitijos metams paminėti skirta ir Panevėžio kraštotyros muziejuje atidaryta paroda „Senosios aukštaičių vestuvės“. Į atidarymą besirenkančius svečius sutiko išpuoštas bromas, armonikų garsai, o vainikavo vestuvinis svočios pyragas – karvojus.

 

Iš karto po atidarymo etnologė, tautosakininkė Gražina Kadžytė vedė paskaitą „Aukštaičių identiteto paieškos tarp Panevėžio ir Utenos“. Prieš jai prasidedant, moteris pastebėjo, jog smagu kalbėti tema, kuri yra itin artima – mat pačios G. Kadžytės tėvai ir yra kilę iš minėtųjų miestų.

 

Vakaro metu paaiškėjo kas pelnė „Metų muziejaus bičiulis“ bei „Metų muziejininkas“ nominacijas. „Metų muziejaus bičiulis“ nominacija įteikta Reginai Algei Gudavičiūtei, kuri Panevėžio kraštotyros muziejui padovanojo savo tėčio – kompozitoriaus, vargonininko, orkestrų ir chorų steigėjo bei dirigento, pirmojo Lietuvos kariuomenės kapelmeisterio – Juozapo Gudavičiaus (1873–1939) archyvą. Kompozitoriaus artimųjų išsaugotame archyviniame palikime – prasmingą muziko gyvenimo kelią atspindinčios fotografijos, dokumentai, pelnyti valstybiniai apdovanojimai bei jų liudijimai, leidiniai. Šių eksponatų perdavimas į atminties institucijos fondus – patikimiausias būdas išsaugoti kompozitoriaus J. Gudavičiaus kūrybą, veiklą, asmenybę menančias kultūros vertybes ateities kartoms.

 

Už ilgametį, aktyvų ir nuoširdų darbą Panevėžio kraštotyros muziejuje „Metų muziejininko“ nominacija įteikta Etninės kultūros skyriaus vedėjai Linai Vilienei.

 

Muziejų nakties vinimi tapo roko grupės „Thundertale“ koncertas. Jau beveik 20 metų gyvuojanti grupė savo muzikoje į vientisą visumą komponuoja roko ir lyrikos, metalo ir etninius motyvus, o platus muzikinio skambesio spektras jau yra tapęs grupės vizitine kortele.

 

Pirminiais duomenimis, Panevėžio kraštotyros muziejaus organizuotose veiklose apsilankė net 2429 lankytojai.

 

Parengė vyresnioji muziejininkė-atstovė informacijai Rasa Jasiūnienė

A. Švelnos, R. Jasiūnienės nuotr.

 

 

Atgal