Muziejui perduotas garsiausio Panevėžio krašto dievdirbio Vinco Svirskio (1835-1916) koplytstulpis

2021-06-17

 

Muziejuje įsimintina diena - į muziejaus rinkinius saugoti, o vėliau ir eksponuoti perduotas garsiausio Panevėžio krašto dievdirbio Vinco Svirskio (1835-1916) koplytstulpis. 

 

Tarpininkaujant Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Panevėžio-Utenos teritoriniam skyriui, koplytstulpį muziejui perdavė ponia Zita Grigaitė. Koplytstulpis ilgai buvusi Banaičių šeimos nuosavybė, statyta prie senos sodybos Drulupio kaime. Dėl melioracijos darbų apie 1974 m. sodyba nugriauta, o šeima persikėlė gyventi į Pašilių kaimą. Iš senųjų namų kartu išsivežė ir protėvių brangintą koplytstulpį. Paskutinis koplytstulpio saugotojas Jonas Banaitis gausiai apsodino XIX a. II pusėje Svirskio kurtą koplytstulpį tujomis, kad paslėptų nuo svetimų akių, kad šis negundytų senienų "mėgėjų". 

 

Koplytstulpis puošnus, su horeljefinėmis Šv. Kazimiero, Pietos, Šv. Jurgio ir nežinomo šventojo skulptūromis (unikalus kodas KPD registre 4897). Šventųjų horeljefai išdrožti debesų fone. Koplytėlė ant masyvaus kvadratinio plano stulpo (koplytėlės h-74 cm), keturšlaitis stogelis puoštas bokšteliu ir smaile.

 

Dėkojame Banaičių šeimai už išsaugotą unikalų V. Svirskio kūrinį ir jo patikėjimą toliau saugoti ir pristatyti visiems muziejaus lankytojams.

 

 

 

 

Atgal