Įvyko Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dienos minėjimas

2018-08-24

Rugpjūčio 23-oji – Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena. Paminėti tautą suvienijančią dieną tradiciškai susirinkta simbolinėje vietoje – nepriklausomos Lietuvos užsienio reikalų ministro, diplomato, karininko Juozo Urbšio tėviškėje, Zaosės vienkiemyje, Čiūrų kaime.

Renginį organizavo Panevėžio kraštotyros muziejus ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Nuo ankstyvo ryto Švč. Trejybės bažnyčioje vyko Šv. Mišios. Juozo Urbšio tėviškėje svečiams koncertavo folkloro grupė „Rugiaveidė ir šeima“, pranešimą skaitė istorikas dr. Vladas Sirutavičius, pasisakė politikas, visuomenės veikėjas Vygaudas Ušackas. Buvo galima pamatyti Kauno J. Urbšio katalikiškos pagrindinės mokyklos mokinių parodą „Žvelgiu į istoriją“. Svečiai buvo vaišinami gilių kava, Urbšynės pyragu.

Popiet renginys persikėlė į Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos konferencijų salę, kurioje vyko diskusija „Sąjūdžio Lietuva: vizija ir tikrovė“. Renginyje dalyvavo filosofas Arvydas Juozaitis, politikos ir visuomenės veikėjas Gintaras Songaila, portalo „Bernardinai“ vyr. redaktorius Donatas Puslys, Sąjūdžio Panevėžyje kūrėjai Rytis Mykolas Račkauskas, Darius Staugaitis, Sąjūdžio kino metraštininkas Jonas Čergelis, mgr. Daumantas Simėnas.

Po renginio Kino centre „Garsas“ vyko nemokama trumpametražių filmų programa. Buvo rodomi Roberto Verbos 1965 m. „Senis ir žemė“, Viktoro Starošo 1962 m. „Nenusimink, Virginijau“, Edmundo Zubavičiaus 1979 m. „Jautrumo kaip duonos“ ir Šarūno Barto 1990 m. „Praėjusios dienos atminimui“ lietuviški filmai.

Nuotraukų autorius Gediminas Kartanas