Paroda, atskleidžianti žalingų įpročių istoriją: kaip lietuviai pradėjo rūkyti?

2025-05-07

  

Paroda „Po šimts pypkių! Vilniečių pypkės XVII–XIX amžiuose“ atkeliauja į Panevėžį!

 

Ilga europiečių „draugystė“ su tabaku, įvairiomis jo vartojimo priemonėmis bei pasekmėmis prasidėjo 1492 metų lapkričio 6 dieną, kuomet Kristupas Kolumbas savo kelionės dienoraštyje užfiksavo rūkančius indėnus. Vilniečiai tik 1620–1635 metais pradėjo rūkyti tabaką, tačiau to paties amžiaus 4 dešimtmetyje jis tapo mokesčių rinkimo objektu mieste: vadinasi, šis įprotis visuomenėje buvo paplitęs ir matomas.

 

Nuo vaisto visoms ligoms gydyti iki XXI amžiaus rykštės – tabako istorija pasaulyje ir Europoje yra intriguojanti, o šiandien, pasibaigus net 5 metus trukusiam moksliniam tyrimui, galime kalbėti ir apie savą žalingų įpročių istoriją: pastarųjų šimtmečių vilniečių rūkymo kultūra iš kitų Europos miestų išsiskiria savo įvairumu ir dinamiškumu. Ją pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Po šimts pypkių!“

 

 

Parodoje pristatoma per 300 eksponatų: pypkių ir jų gamybos priemonių, surastų archeologinių tyrinėjimų metu Vilniaus mieste. Pirmosios pypkės, o kartu ir tabakas mus pasiekė XVII a. pradžioje iš Vakarų Europoje buvusių gamybos centrų. Vilniuje pypkes pradėjo gaminti jau XVII a. pabaigoje. Čia rasta pypkių gamybos dirbtuvė, kuri šiai dienai yra seniausia ir labiausiai į Europos Šiaurės rytus nutolusi tokia dirbtuvė. Per šiuos radinius lankytojas bus supažindintas ir su įvairia kontekstine informacija, kadangi pypkės, kaip asmeninės paskirties daiktas neretai atspindėjo ją turėjusio savininko religinius įsitikinimus, politines pažiūras, meninį skonį. Taip pat pypkės perteikia ir to meto ekonominius aspektus. Paroda padės suvokti ir šiais laikais populiaraus reiškinio šaknis, sužinoti rūkymo paplitimo Europoje ir Lietuvoje priežastis bei to laikmečio požiūrį į rūkymą.

  

„Po šimts pypkių! Vilniečių pypkės XVII–XIX amžiuose“ – Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda, parengta bendradarbiaujant su Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmais.

 

Paroda Panevėžio kraštotyros muziejuje veiks 2025 m. gegužės 13 d.–rugpjūčio 14 d.

 

 

Parodos organizatorius

Lietuvos nacionalinis muziejus

 

Parodos kuratoriai

Valdas Steponaitis, dr. Atas Žvirblys

 

Architektė

Gabrielė Černiavskaja

 

Dizaineriai

Edita Gužaitė, Jurga Karosaitė, Arvydas Repšys

  

 

 

Atgal