Paroda „Panevėžio žydų istorijos šimtmečių tiltai“

2015-09-04

      

  

   

ŽYDŲ KULTŪROS PAVELDO KELIAS EUROPOJE

ŽYDŲ KULTŪROS DIENA

T I L T A I

 

 

Maloniai kviečiame Jus 2015 m. rugsėjo 10 d., ketvirtadienį, 13 val.

į parodos PANEVĖŽIO ŽYDŲ ISTORIJOS ŠIMTMEČIŲ TILTAI

atidarymą Panevėžio sinagogoje (M. Valančiaus g. 4)

 

    Atidarymo metu dr. Lara Lempertienė apžvelgs tradicijas ir modernumo ženklus Panevėžio žydų bendruomenės gyvenime.

 

    14. 00 val. organizuojamas pažintinis pasivaikščiojimas ŽYDŲ BENDRUOMENĖS PRAEITIES ŽENKLAI PANEVĖŽYJE.

 

 

Projektą vykdo Panevėžio kraštotyros muziejus.

Projektą remia Kultūros paveldo departamentas.

 

 

 

 

    Didžiąją savo istorijos dalį Panevėžys buvo daugiatautis ir daugiakultūris miestas. Jau XVIII a. čia gyveno nemažai žydų. XIX a. viduryje jie sudarė iki 60% miesto gyventojų. Iki XIX a. antrosios pusės žydų bendruomenė pasižymėjo gan uždaru bei savitu gyvenimo būdu. Vėliau situacija keitėsi: gausėjo išsilavinusių žydų, kurie domėjosi moderniomis socialinėmis ir nacionalinėmis idėjomis, įsitraukdavo į visuomeninę veiklą. Ilgą laiką žydai vyravo miesto ekonomikos ir paslaugų sferose. Lietuvos Respublikos laikotarpiu žydai sudarė apie 35% visų miesto gyventojų. Jie gyveno aktyvų politinį, kultūrinį, visuomeninį gyvenimą: dirbo miesto Taryboje, steigė žydų mokyklas, kultūros, labdaros ir sporto organizacijas, dalyvavo ir lietuvių organizacijų veikloje.

    Panevėžio žydų bendruomenė – integrali miesto bendruomenės dalis, istorijos tėkmėje įnešusi didžiulį įnašą į miesto ekonomiką, kultūrą ir minties raidą.

 

    Paroda „Panevėžio žydų istorijos šimtmečių tiltai“ supažindina su Panevėžio žydų bendruomenės istorija, religiniu gyvenimu, jų tradicijomis, veikusiomis sinagogomis, mokyklomis, draugijomis, pristato žydų vaidmenį miesto ekonominiame ir politiniame gyvenime, atkreipia dėmesį į išlikusį žydų paveldą mieste.  

 

    Organizuojamo pažintinio pasivaikščiojimo „Žydų bendruomenės praeities ženklai Panevėžyje“ metu aplankysime buvusį žydų gyvenamąjį kvartalą, ješivą, žydų gimnaziją, žydžių mergaičių gimnaziją „Javne“, kapines, geto vietą ir kitus Panevėžio žydų istoriją liudijančius objektus bei atminties ženklus.

Atgal